Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya’da Üniversite Eğitimi

BAŞARININ ANAHTARI POLONYA

Polonya, 2004 yılında Avrupa Birliğine girmiştir. Doğusunda Rusya, güneyinde Çek Cumhuriyeti, batısında Almanya ve kuzeyinde Baltık Denizi yer alır. Polonya’nın başkenti Varşova’dır ve nüfusu yaklaşık 40 milyondur. Polonya’da yaz ayları sıcak, kış ayları soğuk geçer. Polonya’da maden sanayi çok gelişmiştir. Tarihi kültürel mirasını doğayla iç içe geçiren Polonya, Avrupa’nın birçok iş sektörüne kapıları açan  anahtara sahiptir.

Polonya’yı eğitimde farklı kılan nokta 650 yıllık köklü bir eğitim sitemine sahip olmasıdır. Polonya’daki üniversitelerden mezun olan öğrenciler, dünya üzerinde birçok farklı meslek alanında tercih edilen bireylerdir. Ulusal Denklik Komitesi tarafından garanti alınta alınmış üniversiteler burada başta mühendislik, mimarlık ve tıp eğitimi gibi alanında donanımlı bireyler yetiştirme amacını güder. Global çerçevede nitelik kazanan bireyler iş yaşamında her zaman bir adım önde olurlar.

Eğitim çerçevesinde teknolojinin tüm imkanlarını yansıtarak öğrencilerini doğru yapılandırılmış eğitim hizmetiyle güçlü kılmayı hedeflemiştir. Yıl boyunca çalıştaylar, seminer ve konferanslar, laboratuvar uygulamaları gibi akademik çalışmalarla eğitim kalitesini yükseltir. Ekim-Şubat-Şubat/Haziran aylarını kapsayan iki dönem halinde bir yıllık eğitim sürecini sınav dönemleri ile sonlandırır. Avrupa Birliğine girmesinden sonra Polonya eğitim sistemi Avrupa standartlarına uygun hale getirilmiştir. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik, işletme, ekonomi bölümleri olan 150’nin üzerinde Polonya’da üniversite bulunmaktadır. Polonya eğitim sistemi lisans 3-3,5 yıl,  yüksek lisans 1,5- 2 yıldır.

Güvenlik düzeyinin yüksek olduğu Polonya’da yaşam maliyetlerinin düşük olması ve birçok programın İngilizce olarak profesyonel eğitim verilmesi uluslararası öğrencilerin Polonya’yı tercih etme sebepleri arasında liste başıdır.

Polonyada Üniversite Başvuru ve Kabul Koşulları

Polonyada üniversite eğitim için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterlidir. Polonyada üniversite eğitim için ÖSS girme ve ÖSYM kazanma şartı bulunmamaktadır. Polonya üniversiteleri öğrencilerin lise transkriptlerine göre kabul belgesi vermektedir. Lise diplomalarının iyi veya pekiyi olması öğrencinin Polonya üniversitelerinden kabul alma şansını artıracaktır.

Polonya üniversiteleri başvuruları haziran – eylül aylarında yapılmaktadır. Polonya üniversiteleri başvuruları Polonya, Avrupa’da en çok tercih edilen bir ülke konumundadır.

Polonya Üniversiteleri YÖK Denklik

Polonya üniversiteleri Avrupa standartlarında eğitim vermektedir. Bu nedenle tüm Avrupa ülkelerinde ve dünyada Polonya üniversiteleri diplomaları geçerlidir. Polonya üniversiteleri YÖK denklik bulunmaktadır.

Polonya’da yaşam ve öğrenim maliyetleri Türkiye’de özel üniversitelerden çok daha ekonomik olmaktadır.  Polonyada üniversite eğitim dili İngilizce ve Lehçedir. Polonyada üniversite lehçe bölümleri İngilizceye göre daha fazladır.

Polonyada üniversite eğitim ücretleri İngilizce yıllık 3.000 – 9.000 € arasındadır. Polonyada üniversite eğitim fiyatları Lehçe yıllık 1.500 – 3.000 € arasındadır. Polonyada üniversite ücretleri ekonomi ve mühendislik bölümlerinde 3.000-4.000 €’dur. Polonyada eğitim ücretleri tıp, eczacılık, diş hekimliği bölümlerinde 7.000-9500 € arasındadır.

Polonya’da Tıp Eğitimi

Polonya tıp, dişçilik, eczacılık ve fizyoterapi eğitimi almak isteyen öğrencilerin lisede kimya ve biyoloji derslerini almaları gerekir.

Polonya Üniversiteleri diplomaları Avrupa’da geçerlidir. YÖK tarafından onaylanmakta ve denklik verilmektedir. Polonya’da tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi 5 yıldır.

Polonya’da tıp eğitimi için lise ders notlarınızın iyi ve pek iyi olmalıdır. Polonya tıp eğitimi için ÖSS’yi kazanma şartı yoktur. Polonya’da tıp eğitimi İngilizce ve Lehçe dillerinde verilmektedir. TOEFL, IELTS gibi uluslar arası sertifikalara sahip öğrenciler doğrudan Polonya’da tıp bölümleri 1.sınıflarına kayıtlarını yaptırabilirler. Polonya’da tıp eğitimi ücretleri İngilizce bölümlerinde 9000 € civarındadır. Polonya’da tıp eğitimi fiyatları Lehçe bölümlerinde 5000-6000 € civarındadır.