Makedonya’da Üniversite Eğitimi

Makedonya’da Üniversite Eğitimi

Lise veya meslek lisesi mezunu olan Türk öğrenciler diplomaları ile Makedonya Üniversitelerine müracaat ederek Makedonyada üniversite eğitim alabilirler. Makedonyada üniversite okumak için LYS sınavı veya Türkiye’de herhangi bir üniversiteyi kazanma şartı bulunmamaktadır.

Makedonya’da aldığınız diplomanız Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Makedonya Üniversiteleri YÖK denklik bulunmaktadır. Makedonyada eğitim dili İngilizce, Arnavutça ve Makedoncadır. Makedonca bilen öğrenciler diğer slav dilleri kolayca öğrenebilmektedir.

Makedonya yaşam şartlarının ekonomik olması, ulaşım masrafları, ev kiraları, yurt konaklama ücretleri diğer ülkelere göre ucuz olduğundan son yıllarda Türk öğrenciler Makedonya’da üniversite eğitimi almak istemektedir.

Makedonyada üniversite eğitimi Türkçe dilinde de verilmektedir. Makedonyada eğitim süresi 3-4 yıl arasındadır. Makedonyada yüksek lisans (master) eğitimi 1-2 yıl arasındadır. Makedonyada tıp eğitim 6 yıl, diş hekimliği ise 5 yıldır. Öğrenciler Makedonya üniversiteleri hazırlık okullarında İngilizce, Arnavutça ve Makedonça öğrenmekte yıl sonunda dil sertifikalarını almaktadırlar.

Makedonya eğitim kalitesi oldukça yüksek ve eğitim harçları çok ekonomiktir. Makedonyada üniversite fiyatları Makedonca dilinde bölümlere göre 1000 – 2500 Euro arasındadır. Makedonya üniversiteleri fiyatları İngilizce dilinde 2000-4000 € arasında değişmektedir.

Makedonyada yaşam masrafları yemek, konaklama ve ulaşım dahil aylık 200 – 300 Euro arasındadır. Makedonyada ulaşım otobüs ve dolmuşlar ile yapılmaktadır. Makedonya üniversiteleri yurt imkanları da bulunmaktadır. 2-3 öğrenci 200-300 € arasında ev kiralayabilir.