Kosova’da Üniversite Eğitimi

Kosova’da Üniversite Eğitimi

Lise veya meslek lisesi mezunu olan Türk öğrenciler diplomaları ile Kosova Üniversitelerine müracaat ederek Kosovada üniversite eğitim alabilirler. Kosovada üniversite okumak için LYS sınavı veya Türkiye’de herhangi bir üniversiteyi kazanma şartı bulunmamaktadır. Kosovada üniversite eğitim başvuruları Haziran ayı ortalarında başlamaktadır.

Kosova’da aldığınız diploma Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Kosova Üniversiteleri YÖK denklik bulunmaktadır. Kosovada eğitim dili İngilizce, Arnavutça, Sırpça, Türkçe, Hırvatça, Boşnakça verilmektedir. Kosova resmi dili Arnavutça ve Sırpçadır.

Kosova’da yüksek öğretim standartları ve normları Bologna’nın hedefleri sürecine dayalı Avrupa standartları uygulanmaktadır.

Kosova yaşam şartları ekonomik olması, ulaşım masrafları, ev kiraları, yurt konaklama ücretleri diğer ülkelere göre çok ucuz olduğundan son yıllarda Türk öğrenciler Kosova’da üniversite eğitimi almak istemektedir.

Kosovada üniversite eğitim Türkçe dilinde de verilmektedir. Kosovada eğitim süresi 3-4 yıl arasındadır. Kosovada yüksek lisans (master) eğitimi 2 yıldır. Kosovada tıp eğitim 6 yıl, diş hekimliği ise 5 yıldır. Öğrenciler Kosova üniversiteleri hazırlık okulları İngilizce, Arnavutça, Sırpça, Türkçe, Hırvatça, Boşnakça dillerinde eğitim vermektedir.

Kosovada eğitim kalitesi oldukça yüksek ve eğitim harçları çok ekonomiktir. Kosovada üniversite fiyatları Arnavutça, Sırpça, Türkçe, Hırvatça, Boşnakça dilinde bölümlere göre 500 – 1500 Euro arasındadır. Kosova üniversiteleri fiyatları İngilizce dilinde 2000-3500 € arasında değişmektedir.

Kosova’da yaşam masrafları yemek, konaklama ve ulaşım dahil aylık 150 – 300 Euro arasındadır. Kosovada şehir içi ulaşım otobüs ve dolmuşlar ile yapılmaktadır. Taksi ücretleri ekonomitir. Kosova üniversiteleri yurt imkanları da bulunmaktadır. 2-3 öğrenci 150-250 € arasında ev kiralayabilir.