Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi

YANIBAŞINIZDAKİ GÜÇLÜ EĞİTİM BULGARİSTAN’DA

Kültür albümünde kendi tarihimizin izlerine dokunacağınız Bulgaristan sunduğu olanaklarla size farklı bir bakışaçısını getiriyor. Avrupa Birliği’nde eğitim anlamını taşıyan eğitim sistemi size Avrupa diplomasını almanızı sağlarken Amerikan tarzı sistem bütünleştirmesiyle aynı zamanda da Amerikan diplomasını vermektedir. Bulgaristan’da Doğu Avrupa’dan tüm Avrupa’ya geçişin sağlandığı portal aracılığıyla mesleki anlamda kariyerinize nitelik kazandırır.

Eğitim süresi boyunca ülke sınırları dahilinde bir günde her yere ulaşma imkanı Bulgaristan’da yaşayan kültüre, doğa harikalarına ve düzenlenen birçok heyecan verici aktivitelere ulaşma imkanını sunar. Uluslararası öğrenciler olarak Bulgaristan’da oryantasyon rahatça en aza indirgeyecek ve Bulgaristan’da öğrenciliğin vermiş olduğu keyfi yaşayacaksınız.

Bulgaristanda üniversite eğitim almak için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterlidir. Bulgaristan’da öğrencilik için transkriptte, Mühendislik bölümleri için matematik ve fizik – tıp, eczacılık, diş hekimliği, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri için kimya ve biyoloji dersleri – hukuk, psikoloji, sosyoloji bölümlerinde edebiyat ve tarih notlarının 3 ve üzerinde olmalıdır. Öğrenciler burada lise alanlarına göre Bulgaristan’da üniversite hazırlık okullarına devam ederler. Bulgaristanda üniversite bölümleri eğitim dili İngilizce, Fransızca, Almanca ve Bulgarcadır. Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik bölümleri İngilizce dilinde eğitim verilmektedir. Eğitim sistemi olarak dünyayı takip ederek öğrenci merkezli, günce eğitim dokusunu üniversitelerde verilen her bir bölüme entegre etmiştir.

Bulgaristan Üniversiteleri YÖK Denklik

Bulgaristan üniversiteleri diplomaları YÖK Denklik vardır. Diplomalar aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerlidir.Bulgaristan’da 26 Devlet Üniversitesi vardır. Bulgaristanda üniversite eğitimi mühendislik 4 yıl, tıp 6 yıl, eczacılık 5 yıldır.

Bulgaristanda Üniversite Eğitim Başvuru ve Kayıt Belgeleri

  1. Lise veya Meslek Lisesi diplomanın veya noter onaylı fotokopisi
  2. Lise veya Meslek Lisesi 1,2,3,4 sınıf notlarını belirten not çizelgesi belgesi. (Transkript)
  3. Anne veya babası öğrencinin Bulgaristanda üniversite eğitim süresince tüm masraflarını karşılayacağı belirten noter onaylı taahhütname. (Noter Taahhütnamesi)
  4. Öğrenim Görme Hakkı Belgesi; Mezun olduğunuz lise veya meslek lisesinden alınan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.
  5. Pasaportunuzen az 2 yıl geçerli olması gerekir.
  6. Son bir ay içerisinde özel veya devlet hastanelerinden veya sağlık ocaklarından alınmış olması gerekir. “Fiziki ve ruh sağlığı açıdan herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim görmesi tıbben uygundur.” yazılması gerekir. (Sağlık Raporu)
  7. 6 adet biyometrik fotoğraf

Tüm belgeler Valilik veya kaymakamlık’ta  apostil yapılacaktır.

Bulgaristan’da Hayat

Bulgaristan üniversiteleri kampüs yurtları bulunmaktadır. Bulgaristanda yurt fiyatları 60-150 € arasında değişmektedir. Öğrenciler Bulgaristanda ev kiralayabilirler. Bulgaristanda ev kiraları 200-300 € arasında değişmektedir. Bulgaristanda ulaşım otobüs, dolmuş ve metro ile yapılmaktadır.

Bulgaristanda yiyecek-içecek giderleri 150-250 € arasında değişmektedir. Bulgaristanda eğitim alan öğrenciler gıda malzemelerini süper marketlerden alabilirler. Bulgaristan Para Birimi Eurodur. Bulgaristanda Sofya ve Plovdiv’de  Ziraat Bankası şubelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bulgaristanda üniversite öğrencileri lisans eğitimi sırasında max 6 yıl, 29 yaşına kadar askerliklerini tecil yaptırabilirler. Bulgaristan’da askerlik tecil işlemleri T.C Bulgaristan Konsolosluğunda yapılmaktadır.

Bulgaristanda Üniversite Eğitim Ücretleri

Bulgaristanda eğitim ücretleri hazırlık okulunda Bulgarca ve İngilizce 2500 €’dur. Bulgaristanda üniversite fiyatları İngilizce hazırlık tıp, diş hekimliği, eczacılık bölümlerinde 4500-5000 € arasındadır.

Bulgaristanda üniversite eğitim ücretleriİngilizce bölümlerinde yüksektir. Bulgaristanda üniversite fiyatları tıp lisans 6000-8000 € arasında değişmektedir.